| Email* | |
| Mobile |
5 MP Primary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB Wi-Fi Enabled 1.3 GHz Dual Core Processor Android v4.2 (Jelly Bean) OS Dual SIM (GSM + GSM) 0.3 MP Secondary Camera 4.5-inch Capacitive Touchscreen FM Radio
Key Features of XOLO A600 (Black) 5 MP Primary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB Wi-Fi Enabled 1.3 GHz Dual Core Processor Android v4.2 (Jelly Bean) OS Dual SIM (GSM + GSM) 0.3 MP Secondary Camera 4.5-inch Capacitive Touchscreen FM Radio| Model ID | A600 |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | 1.3 GHz, Dual Core |
| Graphics | Mali-400 MP |
| Size | 4.5 Inches |
| Resolution | qHD, 540 x 960 Pixels |
| Color | 16 M |
| Other Display Features | Wide Viewing Angles, IPS Display, Bright and Crystal Clear, Pinch-to-Zoom |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Flash | LED |
| Video Recording | Yes, 720 x 1280 |
| HD Recording | HD |
| Other Camera Features | Auto Focus, Touch Focus |
| Size | 67x136x9 mm |
| Type | 1900 mAh |
| Talk Time | 22 hrs (2G), 10 hrs (3G) |
| Standby Time | 650 hrs (2G), 366 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM, 4 GB ROM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| 3G | Yes, 21 Mbps HSDPA; 5.6 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Navigation Technology | A-GPS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MIDI, MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MPEG-4, H.263, H.264, HD |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Accelerometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | Multi-tasking, Games, Notification Bar, NCVM Metal Design, Calendar, Android Video Player |
| Important Apps | Gmail, YouTube |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |