| Email* | |
| Mobile |
| Handset | |
| Travel Charger | |
| Battery | |
| Earphone | |
| USB Cable | |
| Users Manual | |
| Pouch |
| Length | 116 mm |
| Width | 62.5 mm |
| Thickness | 11.6 mm |
| Weight | 167 gm |
| Internal Memory | 39 MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 8 GB |
| Battery Li-Ion | |
| Talk Time Up to 9.4 Hrs | |
| Standby Time Up to 432 Hrs | |
| Capacity 1400 mAh |
| Bluetooth | Available |
| Wi-Fi | Available |
| WAP | Available |
| GPRS | Available |
| Touch Screen | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 320 x 480 pixels |
| Speaker | Available |
| Type | Megapixel |
| MegaPixel | 3.2 MP |
| Zooming | Available |
| FM Radio | Available |
| Audio Player | Available |
| Video Player | Available |
| Video Recording | Available |
| Contacts Management | Available |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| Available |
| 1 Year Manufacturer Warranty |
| Proximity Sensor | |
| Mobile TV | |
| Currency/Unit Convertor | |
| FM Recording |
| Internet | Available |
| Games | Available |
| Java Enabled | Available |
| Dual Sim | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |