| Email* | |
| Mobile |
Spice M-6800 FLO is a trendy and compact Dual SIM (GSM + GSM) touchscreen phone. The Spice easily fits into your palm as it weighs 91 g with 107.8 x 53.6 x 12.5 mm in dimensions. The phone features a 3.1-inch display screen with 240 x 400 pixels resolution, where you can navigate the applications with one touch without entering the main menu.
The FLO supports 3D user interface, which lets you have a 3D viewing experience in the handset. M-6800 sports a 3.2 megapixel camera featuring, zoom, scene mode, white balance and color effect adds effect to your picture capturing.
Spice M-6800 FLO is a trendy and compact Dual SIM (GSM + GSM) touchscreen phone. The Spice easily fits into your palm as it weighs 91 g with 107.8 x 53.6 x 12.5 mm in dimensions. The phone features a 3.1-inch display screen with 240 x 400 pixels resolution, where you can navigate the applications with one touch without entering the main menu.The FLO supports 3D user interface, which lets you have a 3D viewing experience in the handset. M-6800 sports a 3.2 megapixel camera featuring, zoom, scene mode, white balance and color effect adds effect to your picture capturing.| In Sales Package | Handset, Battery (3.7V/1000mAh), Charger (5V/500mAh), Headset, Data Cable, CD, -Service Centre List, User Manual |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Yellow |
| Size | 3.1 Inches |
| Resolution | 240 x 400 Pixels |
| Primary Camera | Yes, 3.2 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Other Camera Features | Brightness Level, Night Vision, Zoom Level, Photo CLI |
| Size | 53.6 x 107.8 x 12.5 mm |
| Weight | 91 g |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talktime | 4 hrs (2G) |
| Standby Time | 250 hrs (2G) |
| Internal | 43.8 MB |
| Expandable Memory Slot | microSD, upto 8 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Opera 10, WAP 2.0 |
| GPRS | Yes |
| Edge | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g |
| WAP | Yes, v2 |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2.1, Supported Profiles (A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, AAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP, H.263 |
| FM | Yes, with Recording |
| Ringtone | MP3, WAV, MIDI, 64 Polyphonic |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Java | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 1000 |
| Phonebook Memory | 1000 |
| Additional Features | Predictive Text, Vibrator Mode, Calendar, Calculator, Alarm, MMS, Concatenated Messages, Send to Group, Caller Group, SMS Templates, SMS Counter, Incoming Call Guard, Auto Power On/Off, Currency Convertor, Unit Convertor, World Clock (Format12/24 hours) |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |