| Email* | |
| Mobile |
Spice M-5100 is a GSM phone. Spice M-5100, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Spice M-5100 price is optimal and it is a great buy.
Spice M-5100 is a GSM phone. Spice M-5100, a CandyBar mobile comes with a great list of features. Spice M-5100 price is optimal and it is a great buy.| Memory Card Type | T-Flash |
| Extensible Memory | 4 GB |
| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | 220-260 mins |
| Standby Time | 400-450 mins |
| Capacity | 1000 mAh |
| Bluetooth | Available |
| WAP | Available |
| GPRS | Available |
| Keypad | Available |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Number of Colors | 65K |
| Speaker | Available |
| Type | VGA |
| Zooming | Available |
| FM Radio | Available |
| Audio Player | Available |
| Music Player | Available |
| Video Player | Available |
| Music Formats | MP3 |
| Video Formats | 3GP, MP4, AVI |
| Video Recording | Available |
| Contacts Management | Available |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| Dual LED Torch | |
| World Clock (Format12/24) | |
| Currency/Unit Convertor | |
| FM Recording | |
| Wireless FM |
| Internet | Available |
| Games | Available |
| Dual Sim | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |