| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Battery, User Manual, Service Center List, Charger, Headset, Handset |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Size | 2 Inches |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Type | 1800 mAh |
| Talk Time | 8 hrs (2G) |
| Standby Time | 600 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 8 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Additional Features | Dual LED Torch, Hindi and English Language Support |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |