| Email* | |
| Mobile |
| Network | GSM |
| Style | CandyBar |
| Dimensions | 105.7 x 46.5 x 15.2 mm |
| Weight | 90 g (With Battery) |
| Battery Type | Li-Ion 1800 mAh |
| Display Colors | TFT |
| Display Resolution | 128 x 160 Pixels, 1.8" |
| Memory InBuilt | Contacts - 500, SMS - 200 |
| Memory Extended | MicroSD upto 8 GB |
| SMS | Yes |
| MMS | Yes |
| No | |
| Push Mail | No |
| Camera | Yes |
| Mega Pixels | Digital Camera |
| Camera Zoom | Yes |
| Video Capture | 3GP |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v1.2 |
| A2DP | No |
| Wifi | No |
| Internet GPRS, WAP | |
| FM Radio | Yes, with Scheduled FM Recording |
| Games | Yes |
| Ring Tones | MP3, MIDI, WAV Ringtones |
| Loud Speaker | Yes |
| 3G | No |
| Touch Screen | No |
| Dual Sim | No |
| QWERTY | No |
| Operating Frequency | Dual-band GSM 900/ 1800 MHz |
| Talk Time | Upto 5 Hours |
| Standby Time | Upto 500 Hours |
| GPS | No |
| User Profiles, Caller Group, Language Support (English & Hindi), SMS Templates, Concatenated Messages, Send to Many, Send to Group, SMS Counter, Incoming Call Guard, World Clock (Format12/24), Alarm, Calculator, Currency & Unit Convertor, Calendar, To-Do List, Voice Memo, Caller Group, Vibrator Mode, Auto Power On/Off, Torch, Stylish & Elegant Looks, Currency Checker & Torch |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |