| Email* | |
| Mobile |
| Length | 127mm |
| Width | 64.9mm |
| Thickness | 9.5mm |
| Weight | 137 gm |
| Operating System | Google Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Processors | 2.2 GHz Qualcomm MSM8974 Quad Core |
| Screen size | 4.3 inches TRILUMINOS |
| Resolution | 1280x720 pixels |
| Color | 16777216 |
| X-Reality for mobile picture engine | Yes |
| Face Unlock Face detection | Yes |
| Gesture input | Yes multi-touch, up to 10 fingers supported |
| STAMINA mode | Yes |
| Screenshot capturing | Yes |
| Throw | Yes |
| Pan & zoom | Yes |
| Rear | 20.7 megapixel camera with pulsed LED flash and auto focus |
| image sensor | Yes |
| Burst mode | Yes |
| HDR for both picture/film | Yes |
| Digital zoom | 8x |
| Front-facing camera | 2 MP 1080p |
| Geotagging | Yes |
| HD video recording | Yes 1080p |
| Image stabiliser | Yes |
| Object tracking | Yes |
| Red-eye reduction | Yes |
| Scene recognition | Yes |
| Send to web | Yes |
| Smile shutter | Yes |
| Sony Exmor RS for mobile image sensor | Yes |
| Superior Auto | Yes |
| Sweep Panorama | Yes |
| Touch focus | Yes |
| Touch capture | Yes |
| White balance | Yes |
| Image capture, supported format | JPEG |
| Image playback, supported formats | BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP |
| Video recording, supported formats | 3GPP, MP4 |
| Video playback, supported formats | 3GPP, MP4, M4V, MKV, AVI, XVID, WEBM |
| Audio recording, supported formats | 3GPP, MP4, AMR |
| Audio playback, supported formats | MP3, 3GPP, MP4, ADTS, AMR, SMF, XMF, OTA, RTTTL, RTX, iMelody, WAV, OGG, FLAC |
| xLoud Experience | Audio filter technology from Sony |
| TrackID music recognition | Yes |
| 3D surround sound | Yes |
| WALKMAN application | Yes |
| FM Radio with RDS | Yes |
| PlayStation Certified | Yes |
| 3D and motion gaming | Yes |
| SensMe and SensMe slideshow | Yes |
| Sony Entertainment Network | Yes |
| TV launcher | Yes |
| Bluetooth stereo | Yes |
| Clear Audio+, Clear bass, Clear Phase and Clear stereo | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Flash memory | Up to 16 GB |
| Expansion slot | microSD card, up to 64 GB (SDXC supported) |
| Bluetooth | Yes 4.0 wireless technology |
| Wifi | Yes |
| Audio jack (CTIA) | 3.5 mm |
| aGPS | Yes |
| ANT+ wireless technology | Yes |
| DLNA Certified | Yes |
| MHL support | Yes |
| Native USB tethering | Yes |
| NFC | Yes |
| Screen mirroring | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| USB charging | Yes |
| USB High speed | 2 |
| Micro USB support | Yes |
| Xperia Link | Yes |
| Wi-Fi and WiFi Hotspot functionality | Yes |
| Noise suppression | Yes |
| Voice enhancement | Yes |
| Xperia Socialife | Yes |
| Miracast | Yes |
| Waterproof | IP55 and IP58 |
| Dust-resistant | IP55 |
| UMTS HSPA+ 850 (Band V), 900 (Band VIII), 1700 (Band IV), 1900 (Band II), 2100 (Band I) MHz | |
| GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz | |
| LTE (Bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20) |
| Twitter,YouTube,Synchronisation via Exchange ActiveSync, Facebook, Google and SyncML | |
| Google Chrome,Google Play,Google Voice Search,Google search,Sony Select,Web browser (WebKit),Google Maps for Mobile with Street view,Google Hangouts, |
| Capacity | 2300 mAh |
| Talk Time | Up to 18 hours |
| Stand Time | Up to 670 hours |
| Music listening time | Up to 94 hours |
| Video playback time | Up to 12 hours |
| 1 Year Manufacturer Warranty |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |