| Email* | |
| Mobile |
7-inch TFT LCD Capacitive Touchscreen 1 GHz Cortex-A8 Processor Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS 0.3 MP Front Camera Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB
Key Features of Simmtronics Xpad X720 Tablet (Wi-Fi, 3G, 4 GB) 7-inch TFT LCD Capacitive Touchscreen 1 GHz Cortex-A8 Processor Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS 0.3 MP Front Camera Wi-Fi Enabled Expandable Storage Capacity of 32 GB| Processor | 1 GHz Cortex-A8 |
| Graphics | Dual Mali-400 |
| In The Box | User Manual, Battery, Warranty Card, Charger, USB Female Cable, Tablet, Data Cable |
| Operating System | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| RAM | 512 MB DDR3 |
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch TFT LCD Capacitive Touchscreen with 800 x 480 pixels ,16 M Colors |
| Other Display Features | Multi-touch |
| Primary Camera | 0.3 megapixels |
| Video Recording | Yes |
| Mail Features | |
| Document Support | Document Viewer |
| Battery Type | 2800 mAh Lithium - Polymer |
| Standby Time | 100 hrs |
| Internet Browsing Time | 4 hrs |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes |
| Pre-Installed Browser | Android |
| Video Playback | Yes |
| Video Formats Supported | 3GP, WMV, MP4, AVI, MPEG2-TS, MPG, RMVB, FLV, MOV, MKV |
| Audio Formats Supported | MP3, OGG, FLAC, MP2, M4A, WMA, AAC |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | 3G USB Dongle Support, DC Jack |
| Dongle List Huawei E173, Huawei E1732, Huawei UMG 1691, Huawei E1550, Huawei E122, EC156 - Tata Photon +(EVDO), ZTE MF 190, Huawei E1731 | |
| USB | Yes, Micro USB |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Dimensions | 117 x 193 x 11.6 mm |
| Weight | 332 g |
| Google, Play Store, Games |
| 1 Year Manufacturer Warranty for the Tablet, 6 Months Manufacturer Warranty for Other Inbox Accessories. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |