| Email* | |
| Mobile |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Pushmail (ActiveSync, Mail for Exchange) |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Blue |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900 |
| User Interface | TouchWiz |
| Type | TFT |
| Size | 3 Inches |
| Resolution | QVGA, 320 x 240 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Full Touch |
| Primary Camera | Yes, 3.2 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 58x102x11.5 mm |
| Type | Li-Ion, 1000 mAh |
| Talk Time | 14 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| Preinstalled Browser | Opera Mini |
| EDGE | Yes |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, v3 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MPEG4 |
| FM | Yes, with Recording |
| Sound Enhancement | 3D Sound |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 500 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | English Virtual QWERTY, 9 Regional Language Support, Indian Calendar, Dictionary, Mobile Prayer, 10 Preloaded Full Version Games, Multi Widgets |
| Important Apps | Facebook, Twitter, Samsung ChatON Messenger, Yahoo, Google Talk, Instant Messaging, Google, Samsung Apps, TOI |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |