| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, -Headset, 2 GB microSD Card, Data Cable, Pouch |
| Form | CandyBar |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Document Editor, Pushmail |
| Call Features | Conference Call, Speed Dialing, Loudspeaker, Call Timer, Call Divert |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| OS | Android v2.2 (Froyo), Upgradable to v2.3 Gingerbread |
| User Interface | TouchWiz 3.0 |
| Java | Yes |
| Processor | 832 MHz |
| Graphics | Adreno 200 |
| Size | 3.14 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Colors | 256 K |
| Primary Camera | Yes, 3 Megapixel |
| Secondary Camera | No |
| Video Recording | Yes, 320 x 240, 15 fps |
| Zoom | Digital Zoom - 3x |
| Other Camera Features | Shot Mode, Photo Effects, White Balance, Image Editor |
| Size | 60.6 x 110.4 x 12.1 mm |
| Weight | 106.6 g |
| Type | Li-Ion, 1200 mAh |
| Talktime | 9 hrs (2G), 6 hrs (3G) |
| Standby Time | 570 hrs (2G), 440 hrs (3G) |
| Internal | 164 MB |
| Included Memory Card | 2 GB |
| Expandable Memory Slot | microSD, upto 32 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android |
| GPRS | Yes, Class 12, 48 kbps |
| Edge | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | Yes, A-GPS with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV, eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4, H.264, H.263 |
| FM | Yes |
| Sound Enhancements | DNSe Sound |
| Ringtone | MP3, Polyphonic |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, -Digital Compass |
| Additional Features | Calendar, Scheduler, Clock, Alarm, Calculator, Memo Book, MMS Enabled, Offline Mode, PC Sync, Voice Input |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |