| Email* | |
| Mobile |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| Dimensions | 103.7 x 57.5 x 12 mm |
| Weight | 97 g |
| Touch-sensitive controls | |
| Type | TFT touchscreen |
| Size | 240 x 320 pixels, 2.8 inches (~143 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| TouchWiz | UX UI |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Card slot microSD | up to 32GB |
| Internal | 3GB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 3.6 Mbps; HSUPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Primary | 2 MP, 1600x1200 pixels |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes, QVGA@15fps |
| Secondary | No |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| CPU | 832 MHz |
| Sensors | Accelerometer,compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML |
| Radio Stereo | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Standard battery | Li-Ion 1200 mAh |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |