| Email* | |
| Mobile |
Samsung Galaxy Note 10.1 P6010. 3 GB of RAM with 32 GB Internal Memory. Expandable Up To 64 GB. Powered by a 1.9 GHz+1.3Ghz Quad Core Processor. It also supports 3G voice calling.
Samsung Galaxy Note 10.1 P6010. 3 GB of RAM with 32 GB Internal Memory. Expandable Up To 64 GB. Powered by a 1.9 GHz+1.3Ghz Quad Core Processor. It also supports 3G voice calling.| Model ID | Galaxy Note 10.1 P601 |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Processor | 1.9 GHz + 1.3 GHz Quad Core |
| Voice Call | Yes |
| Supported Networks | GSM 800, 900, 1900; 3G |
| In The Box | Travel Adapter, S-pen Acc, S-pen, Tablet, Data Cable |
| Operating System | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| Expandable Storage Capacity | 64 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 10.1 inch TFT LCD Capacitive Touchscreen with 2560 x 1600 pixels |
| Primary Camera | 8 megapixels |
| Secondary Camera | 2 megapixels |
| Flash Support | LED |
| Video Recording | Yes , Full HD Recording at 1920 x 1080 (30 fps) |
| Mail Features | |
| Document Support | Document Viewer |
| Other Business features | Polaris Office |
| Battery Type | 8220 mAh |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 a/b/g/n/ac |
| 3G | Yes, 21.1 Mbps HSPA |
| Pre-Installed Browser | Android, Chrome |
| Video Playback | Yes , Full HD Playback |
| Video Formats Supported | VC-1, H.264, VP8, WMV 7 / 8, MP43, MPEG4, Sorenson Spark, H.263 |
| Audio Formats Supported | AAC+, M4A, WMA, AAC, MP3, OGG, AMR-NB, MIDI, i-Melody, AMR-WB, 3GA, FLAC, SP-MIDI, eAAC+, WAV, XMF |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | Wi-Fi Direct, DLNA Support, Wi-Fi Tethering, USB OTG |
| USB | Yes, Micro USB 2.0 |
| Audio Jack | 3.5 mm Headphone Jack |
| Bluetooth | v4 |
| Dimensions | 243.13 x 171.35 x 7.9 mm |
| Weight | 535 g |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |