| Email* | |
| Mobile |
0.3 MP Secondary Camera
FM Radio with Recording
1 GHz Processor
5 MP Primary Camera
Expandable Storage Capacity of 32 GB
Android v4.1 (Jelly Bean) OS
Dual SIM (GSM + GSM)
3.5-inch TFT Touchscreen
Wi-Fi Enabled
| In Sales Package | Battery, Headset, Handset, Charger, Data Cable |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM, (Dual Standby) |
| Touch Screen | Yes, Capacitive |
| Business Features | Document Viewer, Quickoffice |
| Call Features | Conference Call, Speed Dialing, Loudspeaker, Call Divert |
| Handset Color | Metallic Blue |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| OS | Android v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | 1 GHz |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 Inches |
| Resolution | HVGA, 320 x 480 Pixels |
| Color | 262 K |
| Other Display Features | Pinch-to-Zoom, Auto-rotate Screen |
| Primary Camera | Yes, 5 Megapixel |
| Secondary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 25 fps |
| Other Camera Features | CMOS Sensor, Flash, Auto Focus, Multi-scene Mode, Multi-shooting Mode, Panoramic Photos, Self Portrait, Exposure Value, Timer, White Balance, Metering, Centre-weighted, Save as Flipped, Image Editor |
| Size | 61.5x113.2x11.55 mm |
| Weight | 120.6 g |
| Type | 1300 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (3G) |
| Standby Time | 300 hrs (3G) |
| Internal | 4 GB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Memory | 512 MB RAM |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Android, Chrome |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSDPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Wifi | Yes, 802.11 b/g/n |
| USB Connectivity | Yes, micro USB, v2 |
| Tethering | USB, Wi-fi Hotspot |
| Navigation Technology | A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (HID, PAN, GAP, PBAP, GAVDP, AVRCP, HFP, HSP, GATT MAP, OPP, SPP, PBA, A2DP) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3, FLAC |
| Video Player | Yes, Supports WEBM, MP4, 3GP, MKV |
| FM | Yes, with Recording |
| SAR Value | At the Head - 1.08 W/Kg |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | Yes |
| Phone Book Memory | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Accelerometer, Digital Compass |
| Additional Features | Wi-Fi Direct, Game Hub Lite, Motion UI, USIM Card, Alarm, MMS Enabled, Flight Mode, Blocking Mode, Multiple Language Support, Number Prediction, Fixed Dialling, Call Barring, Call Waiting, Business Card, Self Recording, S Planner, Dropbox, World Clock, Stopwatch, Timer, Calculator, Voice Recorder, Mobile Hotspots, VPN, Blocking Mode, SIM Card Manager, Predictive Text, Text-to-speech Output, Time and Date Display, Mono Audio, USB Debugging, Strict Mode, Dual Clock, Micro SIM, Call Swap, Swapping Images, Bluetooth Tethering, Voice Input |
| Important Apps | ChatON, Cloud Service, Gmail, Google Talk, Google+, YouTube, Play Store, Google Calendar, Google Now, Google |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |