| Email* | |
| Mobile |
| In Sales Package | Handset, Battery, Charger, Headset |
| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Handset Color | Blue & Black |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Type | TFT |
| Size | 1.7 Inches |
| Resolution | 128 x 160 Pixels |
| Color | 65 K |
| Type | 1000 mAh |
| Talk Time | 12 hrs (2G) |
| Standby Time | 660 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 4 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | Opera Mini |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v2 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 500 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | Email, Music Player, GSM, Bluetooth, FM Player, Ergonomic Keypad, Games |
| Important Apps | Facebook, Twitter |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |