| Email* | |
| Mobile |
Maxx MSD7 is a Bar phone weighing 64g. It?s dimensions are 113MM x 48.4MM x 14.3MM . The talk-time of the phone is Up to 4 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 2.2 inches, QCIF TFT 65K Colors. This model comes with Camera of ,1.3 Mega Pixels, Digital Camera with , Digital Zoom
Maxx MSD7 is a Bar phone weighing 64g. It?s dimensions are 113MM x 48.4MM x 14.3MM . The talk-time of the phone is Up to 4 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 2.2 inches, QCIF TFT 65K Colors. This model comes with Camera of ,1.3 Mega Pixels, Digital Camera with , Digital Zoom| Brand | Maxx |
| Model | MSD7 |
| Weight | 64 G |
| Form Factor | Bar |
| Dimensions | 113x48.4x14.3 MM |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| Dual Sim | Yes, Dual SIM, Dual Standby |
| Display Color | 2.2 inches, QCIF TFT 65K Colors |
| Display Size | Maxx MSD7 has a display size of 176 x 144 px |
| Camera | Yes, 1.3 Mega Pixels, Digital Camera |
| Camera Res. | 1280 x 1024 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Player | MP4, 3GP, AVI, FLV |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Browser | Yes, WAP and Opera Mini Browser |
| Phone Book | Yes, 1000 Entries, Black List |
| Missed Calls | Yes |
| Received Calls | Yes |
| Dialed Calls | Yes |
| Stand By Time | Up to 300 hours |
| Talk Time | Up to 4 hours |
| Li-ion | 1000 mAH |
| Internal Memory | 128 MB + 32 MB |
| External Memory | Yes, Up to 8GB, 2GB included |
| Memory Slot | Yes, Micro SD/T-Flash Card |
| SMS | Yes, SMS Storage 500 |
| MMS | Yes |
| No | |
| Instant Messaging | Yes, MSN and Yahoo Messengers |
| Social Networking Services | Facebook, Twitter |
| Ring Tone | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| FM | Yes, FM Radio with Recording |
| Music | MP3, AAC, WAV, AMR, Yamaha Audio Amplifier, Sound Recording, 3.5mm Audio Jack |
| Speaker | Yes |
| Headset | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes with A2DP |
| Wirless Protocol | No |
| Port | Yes, 5 Pin Micro USB Port |
| Edge | No |
| Infra Red | No |
| Salespack | Handset, Battery, Charger, Earphone, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |