| Email* | |
| Mobile |
Maxx MX862 Grand
Maxx MX862 Grand| Product Type | Dual Sim (GSM + GSM) |
| Form Factor | Bar |
| Weight | 81.75 Gm With Battery |
| Dimension | 124.31x55.47x13.08mm |
| Display Size And Type Display Colors | 7.1 Cm (2.8*39*39) Tft |
| Display Colors | 262k |
| Language | English & Hindi |
| Band Support | Gsm- 900/1800 Mhz |
| Phonebook | 1000 |
| SMS | 500 |
| Expandable Memory | Expandable Upto 16 GB |
| Messaging | SMS ,MMS |
| Call Features | Auto Redial, Call Conference, Speed Dial , Auto Call Recorder , Vibrate On Call Connect |
| Multimedia | Image Viewer, Video Recorder, Video Player, Audio Player, Sound Recorder, King Movie Player |
| Camera | 1.3 MP Camera With Flash |
| Format Supported | Kmv |
| FM Radio | FM Radio |
| Games | Sokoban, Pacman, Tetris |
| Organizer | Alarm, Calender, Calculator, World Clock, E Book, To-Do List, Converter, Stopwatch, Health, Timer, Torch |
| Security Feature | Antitheft, Privacy Protection |
| Java | No |
| Java Applications | No |
| Social Networking | Facebook ,Times Of India |
| Others | King Movie Player Can Compressed Actual Size Of Video To 40~45% |
| Bluetooth | Yes |
| WAP /GPRS | Yes |
| Pc Sync | Yes |
| USB As Mass Storage | Yes |
| Webcam | Yes |
| Battery Type Capacity | BAT20-1500 mAh |
| Standby Time | 550~600 Hours |
| Talktime | 6~6.5 Hrs |
| Charger /Data Cable Type | DT10/862 -5pin Micro USB Data Cable & Adapter - TA07 |
| Earphone Type | HS05/862-3.5mm Audio Jack Earphone |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |