| Email* | |
| Mobile |
Maxx MX434 Supremo
Maxx MX434 Supremo| Handset Form | Bar |
| Size | 119.11 X 50.58 X 13.40mm |
| Weight | 67.6 g |
| Keyboard Type | Normal Keypad |
| Type | TFT Display |
| Screen Size | 2.4-in |
| Colors | 262K |
| Operating Frequency | GSM- 900/1800 MHZ |
| SIM(GSM/CDMA) | Dual SIM (GSM + GSM) |
| Primary Camera | 1.3 MP Camera |
| Video Recording | Yes, Video Recorder |
| Music Player | Yes |
| Radio FM | Wirefree FM radio |
| Video Player | Yes, MP4 |
| Battery Type | Standard battery, Li-Ion 1700 mAh |
| Battery Standby Time | 700~750 h |
| Battery Talk time | 7.5~9.5 h |
| Expandable Upto | Expandable Memory Upto 4GB |
| GPRS | Yes |
| USB | Yes |
| WAP | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |