| Email* | |
| Mobile |
Maxx MX428 Primo
Maxx MX428 Primo| Keyboard Type | Normal |
| Type | TFT |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| SIM(GSM/CDMA) | GSM + GSM |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Mega Pixels Camera |
| Flash | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Music Player | Yes, MP3 Player, Sound Recording, Big Speaker |
| Radio FM | Yes, FM Radio |
| Video Player | Yes, MP4 Player |
| Battery Type | Li-ion, 1800 mAH |
| Battery Standby Time | Up to 400-450 hours |
| Battery Talk time | Up to 5-6 hours |
| Inbuilt Storage | 4GB |
| Expandable Upto | Micro SD, Up to 8GB |
| GPRS | Yes |
| USB | Yes |
| WAP | Yes |
| Audio Jack | 3.5mm |
| Installed Browser | WAP |
| Other Features | PC Suite Support |
| Loudspeaker | Yes |
| Miscellaneous | Multi Languages (English, Hindi), Auto Call Recording |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |