| Email* | |
| Mobile |
Maxx MX421 Supremo is a Bar phone weighing 110g. It?s dimensions are 127.21MM x 55.60MM x 13.33MM . The talk-time of the phone is Up to 12 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 2.8 inches (7.1 cms), TFT 262K Colors. This model comes with Camera of , 2.0 Mega Pixels Camera with LED Flashlight with , Digital Zoom
Maxx MX421 Supremo is a Bar phone weighing 110g. It?s dimensions are 127.21MM x 55.60MM x 13.33MM . The talk-time of the phone is Up to 12 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 2.8 inches (7.1 cms), TFT 262K Colors. This model comes with Camera of , 2.0 Mega Pixels Camera with LED Flashlight with , Digital Zoom| Brand | Maxx |
| Model | MX421 Supremo |
| Weight | 110 G |
| Form Factor | Bar |
| Dimensions | 127.21x55.60x13.33 MM |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| Dual Sim | Yes, Dual SIM (GSM+GSM), Dual Standby |
| Display Color | 2.8 inches (7.1 cms), TFT 262K Colors |
| Display Size | Maxx MX421 Supremo has a display size of 240 x 320 px |
| Camera | Yes, 2.0 Mega Pixels Camera with LED Flashlight |
| Camera Res. | 1600 x 1200 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Player | MP4, 3GP, AVI, Super Movie Player |
| Games | Yes, Sokoban, Liden, Bubble, Tetris |
| Java | No |
| Browser | Yes, WAP Browser |
| Phone Book | Yes, 500 Entries |
| Missed Calls | Yes |
| Received Calls | Yes |
| Dialed Calls | Yes |
| Stand By Time | Up to 1000 hours |
| Talk Time | Up to 12 hours |
| Li-ion | 2100 mAH |
| Internal Memory | N/A |
| External Memory | Yes, Up to 8 GB |
| Memory Slot | Yes, Micro SD/T-Flash Card |
| SMS | Yes, SMS Storage 200, SMS On Call Reject |
| MMS | Yes |
| No | |
| Instant Messaging | Yes, MSN, Skype |
| Social Networking Services | Facebook, Twitter |
| Ring Tone | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| FM | Yes, FM Radio |
| Music | MP3, MIDI, WAV, AMR, Sound Recording, Big Speaker, 3.5mm Audio Jack |
| Speaker | Yes |
| Headset | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | No |
| Port | Yes, 5 Pin Micro USB Data Cable & Adapter |
| Edge | No |
| Infra Red | No |
| Salespack | Handset, Battery, Charger, Earphone, User Manual, Warranty Card |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |