| Email* | |
| Mobile |
Maxx MX412 Buzz Plus is a Bar phone weighing 58.15g. It?s dimensions are 120MM x 50MM x 13.16MM . The talk-time of the phone is Up to 6-6.5 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 2.4 Inches (6.1 cm), TFT 262K. This model comes with Camera of , 1.3 Mega Pixels Camera with , Digital Zoom
Maxx MX412 Buzz Plus is a Bar phone weighing 58.15g. It?s dimensions are 120MM x 50MM x 13.16MM . The talk-time of the phone is Up to 6-6.5 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 2.4 Inches (6.1 cm), TFT 262K. This model comes with Camera of , 1.3 Mega Pixels Camera with , Digital Zoom| Brand | Maxx |
| Model | MX412 Buzz Plus |
| Weight | 58.15 G |
| Form Factor | Bar |
| Dimensions | 120x50x13.16 MM |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| Dual Sim | Yes, Dual SIM, Dual Standby |
| Display Color | 2.4 Inches (6.1 cm), TFT 262K |
| Display Size | Maxx MX412 Buzz Plus has a display size of 176 x 220 px |
| Camera | Yes, 1.3 Mega Pixels Camera |
| Camera Res. | 1280 x 1024 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Player | 3GP, MP4, AVI, KMV it can compressed actual size of video to 50~60% |
| Camera Features | Image viewer |
| Games | Yes, Pacman, Tetris, Fruits |
| Java | No |
| Browser | Yes, WAP Browser |
| Phone Book | 1000 Entries |
| Missed Calls | Yes |
| Received Calls | Yes |
| Dialed Calls | Yes |
| Stand By Time | Up to 550-600 hours |
| Talk Time | Up to 6-6.5 hours |
| Li-ion | 1500 mAH |
| Internal Memory | N/A |
| External Memory | Yes, Up to 8 GB |
| Memory Slot | Yes, Micro SD Card |
| SMS | Yes, SMS Storage 500, SMS By Call Reject, SMS Blacklist |
| MMS | Yes |
| No | |
| Instant Messaging | Yes, MSN, Yahoo |
| Social Networking Services | Facebook, Twitter, Ebuddy |
| Ring Tone | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| FM | Yes, FM Radio |
| Music | MP3, MIDI, WAV, AMR, Big Speaker, 3.5mm Audiojack |
| Speaker | Yes |
| Headset | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | No |
| Port | Yes, 5Pin Micro USB data cable |
| Edge | No |
| Infra Red | No |
| Salespack | Handset, Battery, Charger, Earphone, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |