| Email* | |
| Mobile |
Maxx MX25 Buzz is a Bar phone weighing 51g. It?s dimensions are 112.96MM x 56.82MM x 15.63MM . The talk-time of the phone is Up to 8-10.5 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 1.8 Inches (4.5 cm), TFT 262K Color. This model comes with Camera of ,0.3 Mega Pixels, VGA Camera with, Digital Zoom
Maxx MX25 Buzz is a Bar phone weighing 51g. It?s dimensions are 112.96MM x 56.82MM x 15.63MM . The talk-time of the phone is Up to 8-10.5 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 1.8 Inches (4.5 cm), TFT 262K Color. This model comes with Camera of ,0.3 Mega Pixels, VGA Camera with, Digital Zoom| Brand | Maxx |
| Model | MX25 Buzz |
| Weight | 51 G |
| Form Factor | Bar |
| Dimensions | 112.96x56.82x15.63 MM |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| Dual Sim | Yes, Dual SIM, Dual Standby |
| Display Color | 1.8 Inches (4.5 cm), TFT 262K Color |
| Display Size | Maxx MX25 Buzz has a display size of 128 x 160 px |
| Camera | Yes, 0.3 Mega Pixels, VGA Camera |
| Camera Res. | 640 x 480 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Player | 3GP, MP4, AVI |
| Camera Features | Image viewer |
| Games | Yes, F1 Racing |
| Java | No |
| Browser | Yes, WAP Browser |
| Phone Book | 250 Entries |
| Missed Calls | Yes |
| Received Calls | Yes |
| Dialed Calls | Yes |
| Stand By Time | Up to 750-800 hours |
| Talk Time | Up to 8-10.5 hours |
| Li-ion | 1800 mAH |
| Internal Memory | N/A |
| External Memory | Yes, Up to 8 GB |
| Memory Slot | Yes, Micro SD Card |
| SMS | Yes, SMS Storage 100, SMS On Call Reject |
| MMS | No |
| No |
| Ring Tone | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| FM | Yes, FM Radio |
| Music | MP3, MIDI, WAV, AMR, Loud Speaker, 3.5mm Audiojack |
| Speaker | Yes |
| Headset | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | No |
| Port | 2mm Thin Pin charger |
| Edge | No |
| Infra Red | No |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |