| Email* | |
| Mobile |
| Camera | 2MP |
| Bluetooth | ver 2.1 with EDR |
| Social Networking | Facebook, Twitter, Myspace, Orkut, Picassa, Flicker |
| Music Player | Yes |
| FM Radio | Yes |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Talk Time | Up to 5 Hours |
| Video | Yes |
| Form Factor | Candy Bar, Touch Screen |
| Wi-Fi | Yes |
| Phone Book capacity | 1000 |
| Memory Slot | Up to 16GB |
| Size | 102.4 x 56.4 x 11.9mm |
| Weight | 92.5 gms |
| Display Size | 2.8 inch |
| Display Colours | 256K, resistive TFT touch screen |
| Call Records | Yes |
| Ringtones | MP3, AAC & AAC+ |
| Network | GSm Quad Band & 3G |
| Standby time | Up to 200 Hours |
| Battery | 900 mAh, Lithium |
| Games | Yes |
| Java Tech | MIDP 2.1 |
| SMS | Yes |
| MMS | Yes |
| Yes | |
| WAP | Yes |
| WEB Browser | HTML, Opera Mini |
| USB cable connection | Yes |
| Operating System | Java |
| Head-set | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| GPS | No |
| Geo tagging | No |
| 3G | Yes (HSDPA) |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |