| Email* | |
| Mobile |
LG T300 is a GSM phone. LG T300, a SmartPhone mobile comes with a great list of features. LG T300 price is optimal and it is a great buy.
LG T300 is a GSM phone. LG T300, a SmartPhone mobile comes with a great list of features. LG T300 price is optimal and it is a great buy.| Internal Memory | 18 MB |
| Memory Card Type | microSD |
| Extensible Memory | 4 GB |
| Battery | Li-Ion |
| Talk Time | Up to 14 h |
| Standby Time | Up to 563 h |
| Capacity | 900 mAh |
| Bluetooth | Available |
| USB Connector | Available |
| Input Type | TouchScreen |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Number of Colors | 262K |
| Voice Features | |
| Speaker | Available |
| Voice Recorder | Available |
| Type | MegaPixel |
| MegaPixel | 1.3 MP |
| Zooming | Available |
| FM Radio | Available |
| Music Player | Available |
| Video Player | Available |
| Ringtones | 64 Polyphonic |
| Call Management | |
| Contacts Management | Available |
| SMS | Available |
| MMS | Available |
| Available |
| Group Messaging, SMS to All | |
| NDTV Active | |
| Anti-theft Mobile Tracker | |
| World Clock | |
| Unit converter | |
| Calculator | |
| USB Charging | |
| Document Viewer | |
| USB Data transfer | |
| Flight Mode | |
| Alarm | |
| Embedded game | |
| Social Networking | Facebook, My Space, Twitter,Orkut, Picassa,Flickr |
| Embedded Applications | Oxford Dictionary, Opera Mini 5, RockeTalk, Newshunt, LG Zap Box |
| Games | Available |
| Java Enabled | Available |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |