| Email* | |
| Mobile |
Expandable Storage Capacity of 16 GB 1.3 MP Primary Camera GPRS Enabled 2.4-inch Screen Alphanumeric Keypad FM Radio with Recording Dual SIM (GSM + GSM)
Key Features of Intex Yuvi+ (Black) Expandable Storage Capacity of 16 GB 1.3 MP Primary Camera GPRS Enabled 2.4-inch Screen Alphanumeric Keypad FM Radio with Recording Dual SIM (GSM + GSM)| In Sales Package | Headset, Battery, Warranty Card, Handset, Charger, User Manual |
| Brand | Intex |
| Model ID | Yuvi+ |
| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM - 900, 1800 |
| Size | 2.4 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 262 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes |
| Size | 50.5x117x13.8 mm |
| Weight | 92.5 g |
| Type | Li-Ion, 1800 mAh |
| Talk Time | 5 hrs (2G) |
| Standby Time | 250 hrs (2G) |
| Expandable Memory | microSD, upto 16 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports AVI, 3GP, MP4 |
| FM | Yes, with Recording |
| SAR Value | 0.902 W/Kg, DCS |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 50 |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Sound Recorder, English and Hindi Language Support, Mobile Tracker, Auto Call Record, Games, Wallpaper, Torch, Black List |
| Warranty Summary | 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |