| Email* | |
| Mobile |
Intex U-AA is a Bar phone weighing 102g. It's dimensions are 117.3MM x 51.5MM x 13MM . The talk-time of the phone is Up to 6 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 2.6 inches, QVGA TFT 65K Colors. This model comes with Camera of , 1.3 Mega Pixels Camera with , Digital Zoom
Intex U-AA is a Bar phone weighing 102g. It's dimensions are 117.3MM x 51.5MM x 13MM . The talk-time of the phone is Up to 6 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 2.6 inches, QVGA TFT 65K Colors. This model comes with Camera of , 1.3 Mega Pixels Camera with , Digital Zoom| Form | Bar |
| SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | GSM – 900, 1800 |
| Size | 2.6 Inches |
| Resolution | QVGA, 240 x 320 Pixels |
| Color | 65 K |
| Primary Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Video Recording | Yes, 7 fps |
| Size | 51.5×117.3×13 mm |
| Weight | 102 g |
| Type | Li-Ion, 2100 mAh |
| Talk Time | 6 hrs (2G) |
| Standby Time | 500 hrs (2G) |
| Internal | 145 KB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Internet Features | |
| Preinstalled Browser | WAP |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes, Supported Profiles (A2DP) |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports 3GP, MP4, AVI |
| FM | Yes, with Recording |
| SAR Value | 0.723 W/Kg, DCS 1800 |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 200 |
| Phone Book Memory | 1000 |
| Additional Features | Sound Recorder, Games, MMS Enabled, English and Hindi Language Support, Mobile Tracker, Torch Light, Auto Call Record, Black and White List. |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |