| Email* | |
| Mobile |
Intex Cloud Z5 is the companys latest mid-range Android smartphone with a large 5-inch display is now available from online retailer Snapdeal. It has a 5-inch (480 Intex Cloud Z5 is the companys latest mid-range Android smartphone with a large 5-inch display is now available from online retailer Snapdeal. It has a 5-inch (480
| Technology / Frequency Bands | 900/1800 MHz GSM |
| Type | Li - Ion |
| Capacity | 2100 mAh |
| Standby | 450 hours |
| Talktime | 420 mins |
| Dimensions | 147.4x77.5x9.7 mm |
| Weight | 175 g |
| Form Factor | bar |
| Colors | White |
| Size | 480x800 pixels |
| Type | TFT |
| Colors | 16000000 colors |
| Secondary Display | no |
| Camera | Yes 5.0 Megapixel |
| Resolution | 2592x1944 pixels |
| Zoom | yes |
| Flash | yes |
| Secondary Camera | yes |
| Flash | no |
| Bluetooth | Yes |
| Irda | No |
| Wlan/Wi-fi | Yes |
| USB | yes |
| GPS | no |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | No |
| Internet Browsing | Yes , Android Webkit |
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Ringtones | 64 Polyphonic MP3/WAV/MIDI |
| FM Radio | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | yes |
| Inbuilt | 107 MB |
| Memory Slot | Yes microSD/TransFlash |
| SMS | Yes |
| MMS | Yes |
| Yes |
| Operating System | Android 4.0 |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |