| Email* | |
| Mobile |
Primary Camera:1.3 MP Display:2.6 Inch TFT Screen Keypad:Alphanumeric Music Player:Yes, Supports MP3, WAV FM Radio:Yes Phonebook Memory:200 Contacts
Features Primary Camera:1.3 MP Display:2.6 Inch TFT Screen Keypad:Alphanumeric Music Player:Yes, Supports MP3, WAV FM Radio:Yes Phonebook Memory:200 Contacts| Sim Support | Dual SIM, Mini-SIM, GSM + GSM |
| Phone Dimensions | 123 x 52.2 x 10.90 mm |
| Phone Weight | 70 grams |
| Keypad | Alphanumeric |
| Screen Size | 2.6 Inches |
| Screen Resolution | 240 x 320 pixels |
| Screen Type | TFT, with 65 K Colors |
| Camera | Yes, 1.3 Megapixel |
| Flash | No |
| Front Camera | Yes |
| Video Camera | Yes |
| Supports Java | No |
| Battery Type | 1400 mAh, Li-ion |
| Battery Standby | Up to 280 hrs |
| Battery Talk Time | Up to 4 hrs 30 min |
| GPRS | No |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| 3.5mm Audio Jack | Yes |
| Music Player | Yes, Supports MP3, WAV |
| Video Player | Yes, Supports MP4, 3GP, AVI |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| Phonebook Memory | 200 contacts |
| Expandable Memory | Yes, Upto 16 GB |
| Additional Features | Torch Light, Multi Languages (English, Hindi), Auto Call Recording, Mobile Tracker |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |