| Email* | |
| Mobile |
Intex Aqua Active is a Touch Bar phone weighing 122g. It?s dimensions are 115.3MM x 49.7MM x 13.80MM . The talk-time of the phone is Up to 5 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 3.5 inches, QVGA TFT Capacitive Touchscreen, 262K Colors. This model comes with Camera of , 3.0 Mega Pixels Camera with , Digital Zoom
Intex Aqua Active is a Touch Bar phone weighing 122g. It?s dimensions are 115.3MM x 49.7MM x 13.80MM . The talk-time of the phone is Up to 5 hours. The phone operates at frequencies of GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz. The Phone has a Display of 3.5 inches, QVGA TFT Capacitive Touchscreen, 262K Colors. This model comes with Camera of , 3.0 Mega Pixels Camera with , Digital Zoom| Brand | Intex |
| Model | Aqua Active |
| Weight | 122 G |
| Form Factor | Touch Bar |
| Dimensions | 115.3x49.7x13.80 MM |
| Operating Frequency | GSM 900 / 1800 MHz | GSM 900 / 1800 MHz |
| Dual Sim | Yes, Dual SIM (GSM+GSM), Dual Standby |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen |
| Display Color | 3.5 inches, QVGA TFT Capacitive Touchscreen, 262K Colors |
| Display Size | Intex Aqua Active has a display size of 320 x 480 px |
| Sensors | G-Sensor, Motion Sensor |
| Camera | Yes, 3.0 Mega Pixels Camera |
| Camera Res. | 2048 x 1536 Pixels |
| Zoom | Yes, Digital Zoom |
| Video | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Player | MP4, 3GP, AVI, H.264 (Mx Player) |
| Games | Yes, Moto Racing, Angry Bird and many more Games available on Google Play Store |
| Java | N/A |
| Browser | Yes, WAP 2.0/HTML |
| Operating System | Android OS, v2.3.6 (Gingerbread) |
| Phone Book | Yes |
| Missed Calls | Yes |
| Received Calls | Yes |
| Dialed Calls | Yes |
| Stand By Time | Up to 360 hours |
| Talk Time | Up to 5 hours |
| Li-ion | 2100 mAH |
| Internal Memory | 157 MB Storage, 512 MB ROM, 256 MB RAM |
| External Memory | Yes, Up to 32 GB |
| Memory Slot | Yes, Micro SD Card |
| SMS | Yes, Group SMS |
| MMS | Yes |
| Yes | |
| Instant Messaging | Yes |
| Social Networking Services | Yes |
| Ring Tone | Vibration, Polyphonic, MP3 |
| FM | Yes, FM Radio |
| Music | MP3, WAV, MID, 3GPP, MP4, AMR |
| Speaker | Yes |
| Headset | Yes |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | Yes, Wi-Fi Support |
| Port | Yes, 5-Pin USB Port |
| Edge | Yes |
| Infra Red | No |
| CPU | 1 GHz, Chipset |
| Salespack | Handset, Battery, Charger, Earphone, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
| Applications | Intex Zone (pre-loaded with many features), Google Play Store |
| Special Features | Advanced Auto Call Recording, Mobile Tracker |
| Colours | White |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |