| Email* | |
| Mobile |
0.3 MP Primary Camera Bluetooth Support FM Radio 1.77-inch TFT Screen Expandable Storage Capacity of 32 GB Alphanumeric Keypad
KEY FEATURES OF INTEX IN 50+ (BLACK & RED) 0.3 MP Primary Camera Bluetooth Support FM Radio 1.77-inch TFT Screen Expandable Storage Capacity of 32 GB Alphanumeric Keypad| Form | Bar |
| SIM Size | Mini SIM |
| SIM Type | Single SIM, CDMA |
| Keypad | Yes, Alphanumeric |
| Call Features | Loudspeaker |
| Operating Freq | CDMA - 800 |
| Type | TFT |
| Size | 1.77 Inches |
| Resolution | QQVGA, 128 x 160 Pixels |
| Color | 64 K |
| Primary Camera | Yes, 0.3 Megapixel |
| Size | 46.5x111.3x15.9 mm |
| Weight | 55 g |
| Type | Li-Ion, 1700 mAh |
| Talk Time | 7 hrs (2G) |
| Standby Time | 360 hrs (2G) |
| Internal | 1071 KB |
| Expandable Memory | microSD, upto 32 GB |
| Preinstalled Browser | WAP |
| WAP | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Music Player | Yes, Supports WAV, MP3 |
| Video Player | Yes, Supports AVI, MP4, 3GP |
| FM | Yes |
| Call Memory | Yes |
| SMS Memory | 50 |
| Phone Book Memory | 500 |
| Additional Features | Mobile Tracker, Dual Torch, Games, English and Hindi Language Support |
| Important Apps | Intex Zone |
| 1 year manufacturer warranty for Phone and 6 months warranty for in the box accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |