| Email* | |
| Mobile |
7-inch Capacitive Touchscreen 2 MP Primary Camera 0.3 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB Wi-Fi Enabled Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS 1 GHz ARM Cortex-A9 Dual Core Processor FM Radio
Key Features of iBall Slide 3G 7271 Tablet (Wi-Fi, 3G, 4 GB) 7-inch Capacitive Touchscreen 2 MP Primary Camera 0.3 MP Secondary Camera Expandable Storage Capacity of 32 GB Wi-Fi Enabled Android v4.0 (Ice Cream Sandwich) OS 1 GHz ARM Cortex-A9 Dual Core Processor FM Radio| Brand | iBall |
| Model ID | Slide 3G 7271 |
| SIM | Single SIM, GSM |
| Processor | 1 GHz ARM Cortex-A9 Dual Core |
| Voice Call | Yes |
| In The Box | Carry Case, USB Cable, Travel Adapter, Cleaning Cloth, User Manual, Headset, Host Cable, Tablet, Warranty Card |
| Operating System | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Sensors | G-Sensor |
| RAM | 512 MB |
| Internal Storage | 4 GB (2 GB User Memory) |
| Expandable Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Card Slot type | microSD |
| Display Type | 7 inch Capacitive Touchscreen with 800 x 480 pixels |
| Other Display Features | Multi-touch |
| Primary Camera | 2 megapixels |
| Secondary Camera | 0.3 megapixels |
| Mail Features |
| Battery Type | 3000 mAh Lithium - Ion |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| 3G | Yes, 7.2 Mbps HSPA; 5.76 Mbps HSUPA |
| Pre-Installed Browser | Opera Mini, Android |
| Video Playback | Yes , HD Playback |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Radio | Yes |
| GPS | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| Other Connectivity Features | USB Host Port, Micro USB OTG Port |
| USB | Yes, Micro USB |
| Bluetooth | Supported Profiles(A2DP) |
| Dimensions | 198 x 124 x 12 mm |
| Weight | 333 g |
| WhatsApp, Facebook, Money Control, IBN Live, Cricket Next, Nimbuzz, Zomato, Built-in Earpiece Receiver, SAR Value - GSM 900 | 1.37 W/Kg, WCDMA 2100 |
| Warranty Summary | 1 Year manufacturer warranty for the Tablet, 6 months manufacturer warranty for other inbox accessories |
Help |
The MobileStore |
Security Logos and Payment Methods![]() |